Obsah
Schrothovy lázně v Dolní Lipové
Výlet do znovuotevřených " Schrothových lázní" v Dolní Lipové byl součástí zakončení dalšího semestru Virtuální univerzity třetího věku ve Starém Městě. Lázněmi nás provedla obchodní manažerka lázní, dozvěděli jsme se o historii lázní, co se tam léčí, prohlédli jsme si zrekonstruované budovy, nakoupili v lázeňském obchůdku regionální zboží, dozvěděli jsme se jak správně používat trekingové hole a jejich historii a vyslechli historku, kde vznikl pojem "být na šrot". Lázně jsou moc příjemným zastavením a doporučujeme je navštívit. V Horní Lipové je také možno navštívit místní Faunapark.
V letním semestru univerzity, která má již 11 studentů, jsme probírali téma "Cestování, co jste možná nevěděli". V průběhu 6 semestrálních kurzů jsme se dozvídali informace o historii cestování, jak se cestovalo ve starověku a středověku, jak vznikly první cestopisné mapy, získali jsme informace o počátcích objevitelských cest a známých cestovatelích jako byl např. Leif Eiriksson, Vasco de Gama nebo Kryštof Kolumbus a jeho lodě Santa Maria, Pinta a Nina se kterými objevil "Nový svět". Mnoho zajímavého jsme slyšeli o průkopnících organizovaného cestovního ruchu, o vzniku prvních tištěných průvodců o vzniku a vývoji novodobého cestovního ruchu v Evropě i u nás. V jiném semestrálním kurzu jsme získali informace o tom, za čím lidé cestují, co to je halal nebo dark turismus, kterou destinaci nejraději navštěvují novomanželé, kdo byl prvním vesmírným turistou (Dennis Tito). V další přednášce jsme zjistili, že svět se dělí do pěti světových regionů cestovního ruchu, jaké země vedou a proč, jak cestovat a neztratit se, kde můžeme zažít polární noc, kde můžeme navštívit největší evropský ledovec nebo nádherné "duhové hory". V průběhu studia jsme nevynechali ani ekonomiku cestování, jak cestovní ruch pomáhá ekonomice, které země jsou výhradně závislé na cestovním ruchu, co cestovní ruch udržuje a co udržuje cestovní ruch, které země mají nejvyšší devizové příjmy z cestovního ruchu nebo čemu se říká neviditelný cestovní ruch.
V neposlední řadě jsme se zabývali také lázeňstvím od jeho počátků až po současnost, které období bylo nazýváno zlatým věkem lázeňství, jak a kde vznikl první vodoléčebný ústav na světě (Grafenberk - Jeseník) a získali jsme mnoho dalších cenných informací. V dalším semestru, který započne v září budeme mít dvě témata: "České dějiny a jejich souvislosti II" a "Život a dílo Michelangela Buonarroti". Proto neváhejte a přidejte se k nám.
Alena Windová tutor VU3V
Poslední aktualizace: 22. 5. 2018 09:26